MUSIC VIDEOS

People’s Choice Award
Winner – Andrea Corsini – Jules not Jude “Pillowlize”

 

Best Student Video
Nominee – YOUSEF – JP Cooper “Five More Days”

 

Nominee – Noah Luca & Max Brunner – Julius Abel “Waiting On The Shore”

 

Best Costume
Nominee – Chloé Pernet – Melody Linhart “Everyday”

 

Nominee – Hannah Hopkins – Rosie Lowe “Woman’

 

Nominee – Bibian Blue – In Strict Confidence “Somebody Else´s Dream”

 

Best Hair & Make Up
Nominee – Gregory Arlt & Danilo – Gwen Stefani “Misery’

 

Nominee – Żaneta Kroczek – Rytmus “POZOR”

 

Nominee – Amelie Salomon & Sorrel Mocchia di Coggiola – Hailey Tuck “So in Love”

 

Best Production Design
Nominee – Chloe Brady – Blossoms “Charlemagne’

Nominee – Ovadia Benishu – Jane Bordeaux “Ma’agalim”

 

Nominee – Stephanie Traut – Lunakid “Technicolor”

 

Best Colourist
Nominee – Jorge Cosmen – Oscar Araujo “Infinity”

 

Nominee – Simona Cristea – Funeral Suits “The Way Back’

 

Nominee – Marty McMullan – Sigala “Give Me Your Love’

 

Best Editor
Nominee – Stephen Mlinarcik – The Whiskey Hollow “Hudson Hill”

 

Nominee – Carlos Font Clos – Battles “The Yabba”

 

Nominee – CANADA – Mujeres “Lose Control”

 

Best VFX
Nominee – Harry Martis – RAWTEKK “Here’s To Them”

 

Nominee – Fabricio Lima (Junta) & Flore Mounier (Mikros) – Son Lux “Breathe Out”

 

Nominee – Nico Zarza – Klyne “Lend me another name”

 

Best Animation
Nominee – Virpi Kettu, Oli Putland, Louis Mc Namara and Chris Hopewell  – Radiohead “Burn The Witch”

 

Nominee – Mattis Dovier – XXX “Flight Attendant”

 

Nominee – Riccardo Torresi – COPYCAT CLUB “Ganz Berlin”

 

Best DOP
Nominee – Robbie Ryan – Hurt “Lights”

 

Nominee – Steve Chivers – Gwen Stefani “Misery’

 

Nominee – Peter Steusloff – El Perro Del Mar “In The Woods”

 

Best Director
Nominee – Charlie Robins – Naughty Boy “Runnin’ (Lose It All)”

 

Nominee – Alberto Blanco – El Guincho “Pizza”

 

Nominee – Jean-Paul Frenay – Son Lux “Cage Of Bones”

 

Best Music Video
Nominee – Simon Willows – Tough Love “Touch”

Nominee – Alan Masferrer – Klyne “Lend me another name”

 

Nominee – Uri Lotan & Yoav Shtibelman – Jane Bordeaux “Ma’agalim”

 

SHORT FILM / DOCUMENTARY

Best DOP
Nominee – Will Humphris “Pauline’

 

Nominee – Paul MacKay “Forwards Ever Backwards Never”

 

Best Director
Nominee – Marco Castro “Any Day Now”

 

Nominee – Matthew Smith “HANDSOME GIRL”

 

Best Film
Nominee –  YOUSEF “Headless: The Ed Shales Story”

 

Nominee – Henry Kaplan “We Together”